تاریخ ایجاد: ۱۳۹۶ شنبه ۱۱ شهريور   تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶ شنبه ۱۱ شهريور   

 گالری عکس

به گزارش روابط عمومی دانشکده پیراپزشکی: دکتر حمید بورقی دانشجوی دوره دکتری تخصصی رشته مدیریت اطلاعات سلامت این دانشکده از رساله خود دفاع کرد، به این بهانه به گفت‌وگو با وی پرداختیم.
1-لطفاً در مورد سوابق تحصیلی توضیح دهید؟
بنده از سال 1374 در مقطع کاردانی رشته مدارک پزشکی وارد دانشگاه علوم پزشکی مازندران شدم. سال 76 در مقطع کارشناسی مدارک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران و سال 79 در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت اطلاعات سلامت تحصیل کردم و سال 90 در مقطع دکتری دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شدم.
2-در خصوص سوابق کار خود توضیح دهید؟
از سال 1386 به‌عنوان عضو هیأت عامی در دانشگاه علوم پزشکی همدان مشغول به کار شدم.
3-در خصوص عنوان رساله خود و موضوع و روش انجام آن توضیح دهید؟
طراحی و پیاده‌سازی سامانه تشخیص گفتار به متن جهت ورود برگ خلاصه پرونده بیماران قلبی- عروقی، عنوان پایان‌نامه من است.
این پروژه ازلحاظ زمان انجام در قالب مطالعات مقطعی و ازلحاظ نتایج پژوهش در قالب مطالعات توسعه ای-کاربردی قرار می‌گیرد. همچنین به‌منظور نیل به اهداف مطرح‌شده در پژوهش به شکل میدانی با دسترسی به داده‌های تعیین‌شده و ایجاد فرم الکترونیکی داده‌های دستی به طراحی دادگان و ارجح سازی آن پرداخته شد که از این لحاظ می‌توان پژوهش حاضر را از نوع مداخله‌ای و نیمه تجربی دسته‌بندی نمود.
4-آیا مطالعه مشابهی در این زمینه در ایران انجام‌شده است؟
در داخل کشور پژوهشی در ارتباط با ورود برگ خلاصه پرونده بیماران قلبی-عروقی با استفاده از سیستم تشخیص گفتار انجام‌نشده و تنها مطالعه خانم صادقی با عنوان طراحی دادگان اعمال جراحی ترمیمی دست برای سیستم‌های تبدیل گفتار به متن در سال 1391 در این حیطه سامانه‌های تشخیص گفتار انجام‌شده است.
5-آیا مطالعه مشابهی در این زمینه در خارج از کشور انجام‌شده است؟
بله مخصوصاً درزمینهٔ رادیولوژی و گزارشات پاتولوژی انجام‌شده است.
6-مهم‌ترین مانع انجام طرح خود در مراحل مختلف مثلاً جمع‌آوری داده را چه می‌دانید؟
به علت جمع‌آوری داده از 3 مرکز تخصصی قلب و عروق شهر تهران، هر مرکز مطابق با قوانین خود اقدام به ارائه داده نمود که در این راستا زمان بسیار زیادی صرف گردید.
7-نتیجه و دستاورد پژوهش خود را چه می‌دانید؟
زبان فارسی علاوه بر چالش‌های معمول هر زبان برای نگارش چنین برنامه‌هایی مشکل خاصی دارد که نگارش برنامه‌ای با چنین الگوریتمی را به چالش می‌کشاند که سامانه طراحی‌شده بر این چالش‌ها فایق آمد. پایگاه داده آوایی تخصصی برای بیماران قلبی- عروقی ایجاد گردید که شامل کلیه واژگان قلبی اعم از انگلیسی و فارسی است و واژه ارجح را بر اساس SNOMED-CT تعیین می‌کند. کار با سامانه راحت بوده و هر کاربر می‌تواند شخصی‌سازی موردنظر خود را در پروفایل شخصی خود انجام دهد. قابلیت اضافه نمودن واژگان جدید به سامانه وجود دارد. در بیمارستان قلب جماران سامانه پیاده‌سازی شد و پس از ارزیابی دقت سیستم بالای 90 درصد بود.
8-از کار شما چند مقاله تهیه‌شده است؟
دو مقاله تهیه‌شده است.