تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۵ آذر  

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی دانشکده پیراپزشکی، وبینار پژوهش مولد با اجرای زنده کیمیاگری پژوهش سه شنبه 20 آذر 97 در دانشکده پیراپزشکی برگزار شد. در این وبینار دکتر مریم نظری نویسنده کتاب پژوهش مولد و ماندگار، درخصوص پژوهش مولد و رموز کاربردی شدن پژوهش‌هاتوضیحاتی را ارائه کرد.
دکتر نظری در این وبینار گفت: پژوهش مولد پژوهشی است که دانش نو و کاربردی تولید می‌کند. یک پژوهش در صورتی دانش نو و کاربردی تولید می‌کند که پژوهشگر بتواند به عمیق‌ترین و جامع‌ترین شکل ممکن پرسش پژوهشش را از جامعه پژوهش با منبع داده بپرسد و در این صورت است که فلسفه پژوهش محقق می‌شود یعنی ساده‌سازی دانش طوری که توسط جامعه هدف قابل استفاده شود. در غیراین‌صورت قابلیت‌های فوق‌العاده دانش که توسط رشته‌های مختلف و در قالب علوم و فناوری‌های گوناگون به نیت تغذیه توسعه (افزودن به کیفیت زندگی) تولید می‌شوند عملا به هدر می‌رود. به عبارتی اگر یک پژوهش درست و اصولی انجام نشود سوخت توسعه و قابلیت‌های علوم و فناوری‌ها را هدر دهد.
وی افزود: آن چیزی که میزان برددار شدن یک پژوهش را تعیین می‌کند مدل مفهومی یا نقشه راهی است که پژوهشگر برای طراحی ابزار پژوهش و گردآوری داده پژوهشش مورداستفاده قرار می‌دهد. هر قدر فونداسیون این مدل قوی‌تر باشد یعنی پژوهشگر از منابع معتبرتری برای استخراج سازه‌ها و متغیرها یا اجزای این مدل استفاده کرده باشد، می‌تواند پرسش‌های جامع‌تر، خلاقانه‌تر و عمیق‌تری از منبع داده بپرسد که نتیجه‌اش می‌شود تولید دانش دست اول و کاربردی؛ دانشی که در بافت بومی کاملا قابل فهم و قابل بهره‌برداری است و به همین دلیل توسعه را پشتیبانی می‌کند؛ دانشی است که در عین مرزگشایی دانش در سطح ملی و فراملی، به رفاه، شادی و سلامتی جامعه هدف می‌افزاید.
دکتر مریم نظری، طراح دوره‌های جامع کیمیاگران پژوهش، ورزیدگی در دو مهارت تحلیلی‌خوانی و اصیل‌نویسی و برخورداری از سه دانش موضوعی، روش‌شناختی و بافتی مواد لازم برای تولید یک پژوهش مولد و تاثیرگذار برشمرد و پس از ارائه رموز و ترفندهای تولید یک پژوهش مولد و تاثیرگذار، به اجرای زنده کیمیاگری پژوهش و به پرسش‌ها و چالش‌های پژوهشی شرکت‌کنندگان پاسخ‌های کاربردی ارائه داد.
وی اظهار داشت: کیمیاگری پژوهش یعنی تبدیل یک پژوهش نچسب و بی‌کاربرد به یک پژوهش جذاب و ردنشدنی برای نمایش و اجرای کیمیاگری پژوهش است.
در پایان، در کنار کتاب پژوهش مولد و ماندگار،‌ وبینار رایگان و فوق‌العاده کاربردی کیمیاگری پژوهش و سامانه آموزشی پژوهشکارِ ایرانداک به عنوان دو منبع مکمل و کاربردی به علاقه‌مندان برای مطالعه بیشتر معرفی شد.