تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي  

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی دانشکده پیراپزشکی: مرسا غلام‌زاده دانشجوی کارشناسی ارشد انفورماتیک پزشکی این دانشکده از پایان‌نامه خود با عنوان ایجاد و ارزیابی برنامه کاربردی هوشمند مدیریت بیماران کاندید پیوند ریه دفاع کرد.
باوجود پیشرفت‌های بسیار درروش های تشخیصی درمانی، هنوز هم پیوند ریه و مدیریت بیماران کاندید پیوند جزو پیچیده‌ترین فرآیندها در علم پزشکی محسوب می‌شود. فرآیند پیوند ریه، فرآیند پیچیده‌ای است که از لحظه ورود بیمار به سیستم پیوند آغازشده و تا مدیریت و پیگیری بیمار بعد از پیوند را نیز در برمی‌گیرد. به دلیل پیگیری مستمر و مداوم بیماران در طولانی‌مدت، این سیستم همواره با چالش‌ها و مشکلات فراوانی درزمینهٔ مدیریت اطلاعات بیماران به دلیل حجم و تنوع بالای اطلاعات بالینی بیماران مواجه است که لزوم دنبال کردن پروتکل‌های استاندارد پیوند، پیچیدگی تصمیم‌گیری بالینی را توسط متخصصین دوچندان می‌کند.
این پروتکل‌های استاندارد معمولاً در قالب گایدلاین های مختلف ارائه می‌شوند؛ اما به دلیل پیچیده بودن این دستورالعمل‌ها، حجم زیاد اطلاعات و paper-based بودن گایدلاین ها، به‌کارگیری آن‌ها در بالین بیمار و روند درمان کار ساده‌ای نیست؛ بنابراین برای کاهش پیچیدگی تصمیم‌گیری بالینی و ارتقاء عملکرد کلی تیم پیوند، پیاده‌سازی گایدلاین تدوین‌شده مدیریت پیوند ریه که توسط دکتر ابطحی رییس تیم پیوند بیمارستان امام خمینی به نگارش درآمده است، در قالب یک سیستم تصمیم‌یار و در پلتفرم موبایل به‌عنوان هدف اصلی این پژوهش در نظر گرفته شد.
 ایجاد سیستم تصمیم‌یار پیوند ریه در پلتفرم موبایل این امكان را برای اعضای تیم پیوند فراهم خواهد کرد که در کوتاه‌ترین زمان و در هر ساعتی از شبانه‌روز، به‌سادگی به اطلاعات بیماران دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، پیاده‌سازی پروتکل‌های استاندارد در قالب یک سیستم تصمیم‌یار و ارائه پیشنهادات بالینی بر اساس تلفیق دانش تعبیه‌شده در سیستم و اطلاعات بیمار می‌تواند متخصصین را از اتخاذ بهترین تصمیم مطمئن ساخته و آن‌ها را در مدیریت بهتر بیماران یاری کند.
محصول این پژوهش یک اپلیکیشن موبایل تحت سیستم‌عامل اندروید است. نتایج اولیه این پژوهش در قالب پوستر در دومین کنگره انفورماتیک پزشکی در تابستان 97 ارائه شد. علاوه بر این از بخش مدل‌سازی و مرور مطالعات تاکنون دو مقاله انگلیسی در قالب یک مقاله پژوهشی اصیل و یک Systematic review mata analysis استخراج‌شده است و یک مقاله دیگر نیز در حال نگارش است.
دکتر لیلا شاهمرادی و دکتر حمیدرضا ابطحی اساتید راهنما این پژوهش بودند. دکتر رضا صفدری و دکتر شهیده امینی داوری آن را بر عهده داشتند.