تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن  
 
 
 

گالری عکس
به گزارش روابط عمومي دفتر امور ايثارگران به مناسبت 12 بهمن بازگشت امام خميني (ره) در سال 1357 پس از 14 سال تبعيد به ايران مورد استقبال قريب به سه ميليون ايراني قرار گرفت. اين روز در تقويم رسمي با عنوان روز آغاز دهه فجر، مشخص‌شده است. به همين مناسبت اردوي يک‌روزه بازديد ايثارگران از کاخ‌موزه سعدآباد و آثار به‌جامانده از رژيم طاغوت برنامه‌ريزي شد.
مجموعه سعدآباد با يک‌ميليون و صد هزار مترمربع در پهنه پرطراوت کوهپايه‌هاي توچال و دره سرسبز دربند، بخش دل‌انگيزي از شمال شهر تهران را شکل داده است.
سعدآباد که از شمال با کوه‌هاي البرز، از مشرق با گلاب دره، از مغرب با ولنجک و از جنوب با تجريش همسايگي دارد، در زمان قاجار، محل استقرار و سکونت تابستاني شاهان اين سلسله بوده است.
پس از کودتاي 1299, در وسعتي تازه و الحاق باغ‌هاي مختلف، به اقامتگاه تابستاني رضاخان اختصاص يافت، کاخ و کوشک‌هايي به مناسبت و ضرورت‌هاي گوناگون در جاي‌جاي اين پهنه‌ي برتافته از درختان کهن و سپيدار و سرو، به فاصله‌اي از بازمانده بناهاي قاجار سر برآورده که طي ساليان به چهارده کاخ کوچک و بزرگ، هرکدام به سبک و شيوه‌اي در معماري رسيده است.
در اين بازديد علاوه بر کاخ‌موزه سبز، ازدو موزه اسناد و مهر تمبر سلطنتي و موزه هنرهاي زيبا با که مجموعه‌اي نفيس و بي‌نظير از آثار نقاشي و آثار ارزشمندي از نقاشان دوران صفوي قرن 16-17 تا دوران قاجار قرن 19 و شاهکارهايي از سهراب سپهري، حسين محجوبي، فرامرز پيل آرام، حسين زنده رودي و نقاشي‌هاي مينياتور استاد حسين بهزاد نيز در اين موزه به نمايش گذاشته‌شده بود مورد بازديد ايثارگران قرار گرفت.
خبر: اسماعیلی
عکاس: علی گلمحمدی